Archive for the ‘İÇECEKLER’ Category

Ev Yapımı Limonata

 

Malzemeler:

  • 1 su bardağı toz şeker
  • 3 adet limon
  • 5 su bardağı su

 

Yapılışı:

Limonların kabuklarını rendenin ince tarafıyla çok derine inmeden rendeleyin. Rendelenmiş limon kabuklarını şeker ile ovun. Limonları ince dilimleyip ekleyin ve ovun. Ovduğunuz karışımın posasını süzün. Kalan suyunu süzgeçten geçirin. İçine suyu ekleyin. Nane yaprağı ve limon dilimiyle süsleyerek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

 

Ev Yapımı Meyve Suyu

 

 

Yaz bitmeden tüm can alıcı renkteki meyvelerle kışlık meyve suyu yapabilirsiniz. Ev yapımı meyve suları komposto gibi uzun ömürlü oluyor. Tabi hazır meyvesularına göre ne kadar sağlıklı olduğunu söylemeye gerek yok. İşin en güzel tarafı da, meyvlerin büyüleyici güzellikteki rengini ve tadını kaybetmemesi. Gelelim tarife. Ben orta boy bir tencereyi dolduracak kadar yaptım. Bu tariften üç adet 300 ml lik kavanoz dolusu konsantre meyve suyu çıktı. Kullandığım meyvelerin içinde baskın olan kızılcık olduğu için, kızılcığın kekremsi tadı daha çok hissediliyor. İsterseniz elma miktarını artırarak bu tadı kırabilirsiniz.

Malzemeler:

  • Küçük bir salkım siyah üzüm
  • Küçük bir salkım beyaz üzüm
  • 1 adet kırmızı elma
  • 10 adet böğürtlen
  • 200 gr kızılcık
  • 5 adet sarı erik
  • 1/2 su bardağı toz şeker

 

Yapılışı:

Tüm meyveleri  yıkayıp orta boy tencereye alın. Üzerini biraz geçecek kadar su koyup 1 saat boyunca kapağı kapalı bir şekilde kısık ateşte kaynatın. Suyunu süzün ama posalarını kesinlikle ezip içine katmayın. Elde ettiğiniz suyu ayrı bir tencereye alın. İçine şekeri ilave edip 30 dakika daha kaynatın. Altını kapatıp sıcak sıcak kavanozlara doldurup kapaklarını sıkıca kapatın. Artık konsantre meyve suyunuz hazır. Eğer kavanozları hava almayacak şekilde doldurup kapatmayı başardıysanız, aylarca taptaze meyve sularınızı saklayabilirsiniz. Açtığınız zaman aynı oranda su ile karıştırarak seyreltin. Eğer isterseniz sade maden suyu ile karıştırarak meyveli soda da yapabilirsiniz.

Afiyet olsun

 

 

Taze Üzüm Kompostosu

Üzüm kompostosu genellikle kuru üzümden yapılır. Daha lezzetli ve sağlıklı olmasını istiyorsanız hazır mevsimiyken taze siyah üzümden denemenizi tavsiye ederim.

Malzemeler:
1 kg taze üzüm
6 çorba kaşığı şeker
1,5 lt su

Yapılışı:
Üzümü yıkayıp saplarını ayıklayın. Bir tencereye su, şeker ve üzüm tanelerini alıp üzümlerin rengi suya tamamen çıkana kadar kaynatın. Soğuduktan sonra servis edebilirsiniz.

Eğer meyveli soda seviyorsanız, bu kompostoyu şekerini damak tadınıza göre arttırarak hazırlayabilir ve sade soda ile karıştırarak ev yapımı meyveli soda elde edebilirsiniz.

Afiyet olsun.